2021/3/5  |  ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

سوالات متداول

كليه اطلاعات مورد نياز مسافرت با قطار در اين سايت وجود دارد. همچنين مي‌توانيد با مراجعه به ايستگاه های راه آهن و يا يكي از مراكز فروش بليت قطار در سراسر كشور اطلاعات لازم را از کارمند فروش بليت دريافت كنيد.

برنامه حرکت قطارهای سفیر در همین سایت درج شده

بليت قطارهاي مسافري بصورت پیش فروش قابل ارائه به هموطنان عزیز میباشد. فروش اينترنتی بلیت در ماههای آینده راه آندازی خواهدشد . در حال حاضر متقاضيان مي‌توانند با مراجعه حضوري به يكي از 1000 مركز فروش بليت قطار در سراسر كشور، بليت مورد نظر خود را تهيه كنند. نشاني و شماره تلفن مراكز فروش را از طریق همین سايت دريافت كنيد.

تفاوت قيمت بليت هر قطار به عواملي از قبيل درجه و نوع قطار، امكانات و خدمات موجود در قطار، بستگی دارد .

هر مسافر مي‌تواند وسائل ضروري سفر خود را باقطار همراه ببرد به شرط آن‌كه به تناسب فضاي در اختيار مسافر بوده و حجم آن از ابعاد 75 سانتي متر و وزن 30 كيلوگرم تجاوز نكند. وسائل همراه مسافر نبايد موجب خطر يا مشكلي براي مسافران ديگر يا آسيب رساندن به قطار شود. همراه داشتن موادمحترقه، آتش زا، بيماري زا، بدبو، مايعات روغني و لبني، قاچاق، سمي، شكستني و ... ممنوع است و مأموران ايستگاه مانع همراه بردن اين‌گونه بارها به داخل قطار توسط مسافر خواهند شد.

حتما شما هم ترجيح مي‌‌دهيد در سفر بار زيادي‌ همراه نداشته باشيد. اما چنانچه به هر دليلي بار شما بيش ازحد متعارف باشد، لازم است بار مازاد خود را به باجه‌ي توشه در ايستگاه تحويل دهيد. ساكنان تهران مي‌توانند براي حمل بار با شماره تلفن 2-55663350 تماس بگيرند. در صورت تحويل به‌موقع به باجه‌ي توشه، بار شما توسط واگن‌هاي مخصوص حمل بار در اولين زمان ممكن به مقصد ارسال مي‌شوند.

تعجب نكنيد. اگر علاقمند به رانندگي در جاده نيستيد ولي مايليد خودروي خود را در مقصد به همراه داشته باشيد، ‌مي‌توانيد هنگام مراجعه به مراكز فروش بليت، ضمن تهيه بليت خود و همراهان، اقدام به تهيه بليت حمل خودرو با قطار نيز كنيد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت شرکت قطارهای مسافربری رجا مراجعه فرمایید.

برخي از مسافران به دليل عدم توجه به ترافيك و شلوغي مسير منتهي به ايستگاه راه آهن از قطار جا‌ مي‌مانند. به همين خاطر بهتر است علاوه بر در نظر گرفتن زمان احتمالي رسيدن به ايستگاه، به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنيد كه حداقل يك‌ساعت پيش از حركت قطار در ايستگاه حاضر باشيد. قطارها بايد طبق زمان مندرج در بليت، ايستگاه مبدأ را به سمت شهر مقصد ترك كنند.

بعضي از مسافران قبل از سفر بليت خود را گم مي‌كنند. چنانچه شما هم با اين مشكل مواجه شديد بلافاصله به باجه خدمات مسافري ايستگاه مبدايا به مراكز فروش بليت (در شهرهاي فاقد ايستگاه راه آهن) مراجعه كنيد تا بر اساس ضوابط معمول بليت المثني صادر شود.

چنانچه به هر دليلي از مسافرت با قطار منصرف شديد مي‌توانيد طبق ضوابط زير بليت را باطل يا مسترد كنيد. تا يك‌ساعت پس از صدور بليت به شرط عدم حركت قطار در همان مركز صادر كننده، بدون كسر جريمه بليت ابطال مي‌شود. براي استرداد بليت با در دست داشتن بليت و كارت شناسايي معتبر به يكي از مراكز فروش مراجعه كنيد. تا ساعت 12 روز قبل از حركت 10درصد، از ساعت 12 روز قبل تا سه ساعت پيش از حركت قطار 30 درصد و از سه ساعت مانده به حركت تا لحظه‌ي حركت 50 درصد بهاي بليت كسرخواهد شد. پس از حركت قطار استرداد بليت امكان پذير نيست.

گاهي ديده شده است برخي از مسافران داراي بليتي با نام ديگري بوده يا نام مندرج در بليت مخدوش شده است. در صورت مشاهده‌ي اين بليت‌ها توسط متصدي كنترل بليت ايستگاه يا رئيس قطار از درجه اعتبار ساقط شده و دارنده‌ي آن مسافر بدون بليت تلقي شده و طبق مقررات عمل خواهد شد.

در طول سفر از وسائل خود به دقت مراقبت كرده در صورت مفقود شدن مسئولیتی متوجه شرکت حمل و نقل نمی باشدو هنگام رسيدن به مقصد قبل از ترك كوپه آنها را جمع‌آوري و بازبيني مجدد كنيد. در صورت جاماندن وسائل و در صورت پیدایش آنان به نمایندگی های شرکت در ایستگاه مقصد مراجعه فرمایید.

علاوه بر تخفيف 50 درصد براي جانبازان ، خدمات امدادي رايگان در ايستگاه و قطار به جانبازان عزیز و معلولان محترم داده مي‌شود. همچنين در هر قطار يك ويلچر براي این امر وجود دارد.

مسافران قطار از بدو ورود به ايستگاه مبدأ تا خروج از ايستگاه مقصد در برابر حوادث بيمه مي‌باشند.

اين خسارت‌ها شامل تأخير بيش از زمانهای مقرر قطار در ورود به مقصد، از كار افتادن کامل سيستم تهويه، تغيير اجباري جاي مسافر به دليل انفصال واگن، توقف قطار در مسير و برگشت مسافران به مبدأ يا ادامه‌ي مسير با وسيله‌ي ديگر مي‌باشد. در صورت بروز چنين مشكلي، مي‌توان با راهنمايي باجه‌ي خدمات مسافري نسبت به دريافت خسارت اقدام كرد.

مي‌توان به بخش ارسال پيام سايت سفیر (www .ir.) مراجعه كرد يا به پست الکترونیک safirrail@yahoo.com نامه الكترونيك ارسال كرد.

اخبار سفیر

پیشنهاد ما